Studené nohy patří k povinné výbavě velikonočních a rodinných setkání. Pokud je však nahradíte želé jazyky, nikomu nebude předchozí pokrm ani chybět.
Jazyky v želé
Některým lidem naskakuje husí kůže už při pouhém pomyšlení na jazyky, jiní už v duchu pokládají talíř vedle sebe a žádají větší porci. Pokud patříte do druhé skupiny, pak by pečené jazyky rozhodně měly patřit do vašeho repertoáru. Skvěle by se hodily jako jedno z velikonočních jídel k večeři nebo na rodinná setkání.
Zátopkové jazyky.
Mezi zalévanými pokrmy jsou nejoblíbenější studené nožičky. Místo zalití kousků vepřového kolena vývarem se želatinou však zvolte jazyky. Jejich chuť se s rosolkem dokonale snoubí.
Jazyky se vám rozplynou v ústech. Vyhlášený šéfkuchař doporučuje podávat je s křenem, který jim příjemně dodá pikantnost a chuť. Měkké, šťavnaté plátky jazyka naložené v jemné, lehce rosolovité marinádě vaše hosty ohromí.
Ingredients:
- 600 g jazyků,
- Italský jazyk,
- 8 hrášků černého pepře,
- 4 zrnka nového koření,
- 1-2 bobkové listy,
- 4 stroužky česneku,
- 150 ml suchého bílého vína,
- 10 g želatiny,
- petržel.
Způsob přípravy:
- Z jazyků vyřízneme slinné žlázy a vložíme je do hrnce.
- Zeleninu oloupeme, omyjeme a přidáme k jazykům.
- Přidáme oloupané stroužky česneku, koření a zalijeme vodou. Vařte na mírném ohni po dobu jedné hodiny. Pokud používáte vepřové jazyky, vařte je déle, dokud nejsou měkké.
- Jazyky vyjměte a oloupejte z nich kůži.
- Vývar svařte na 400 ml. Nechte vychladnout.
- Jazyky šikmo nakrájejte.
- Maso položte na talíř a ozdobte petrželkou.
- Do vývaru přidejte želatinu rozpuštěnou v troše vody a důkladně promíchejte.
- Jazyky přelijte omáčkou a nechte vychladnout.
Hotový pokrm ozdobte nasekanou petrželkou. Můžete také přidat plátky citronu – nezapomeňte blanšírovat kůru. Přidejte křen, čerstvé pečivo a lahodná svačinka je hotová. Dobrou chuť!